مرجع مقالات رسمی طراحی سایت مرجع مقالات رسمی طراحی سایت .

مرجع مقالات رسمی طراحی سایت

ایجکس (برنامه‌نویسی)


اِیْ‌جکس (AJAX؛ سرواژهٔ Asynchronous JavaScript And XML)، تیم‌ای از استانداردها و فناوری‌های اینترنت میباشد که به یاری آنان می‌اقتدار برنامه‌هایی بر اساس اینترنت ساخت کرد که به سادگی با یوزرها تعامل داشته باشند. با به کارگیری از این فناوری‌ها و با یاری انتقال تکه‌های کوچک داده و داده ها از رایانهٔ خادم (Server)، صفحه های اینترنت از موقعیت منفعل بیرون میگردند و برخورد‌هایی مطلوب با حادثه ها انجام میدهند. ای‌جکس معماری جدیدی برای برنامه‌های زیر اینترنت میباشد، که با سرعت بسیار متعددی در هم اکنون بسط بوده، و کمتر کاربری در وب میباشد که هنوز گذرش به یکی‌از صفحاتی که با این معماری تشکیل‌شده‌اند نیفتاده، و از قابلیت و امکان‌های فوق‌العاده آن فایده‌مند نشده باشد. Gmail, Google Map, Google Suggest, Orkut، و اسامی آشنای دیگر، مثال‌هایی می باشند از کاربرد ای‌جکس. با به کارگیری از این معماری، صفحه ها اینترنت تعامل بسیار خیر با یوزرها خواهند داشت. بعلاوه، مهمترین مزیت این معماری این میباشد که دیگر برای انجام هر کاری، لازم وجود ندارد ورقه اینترنت مجدد لود شود. درین نوشته‌ی‌علمی به باز‌بینی تاریخچه، اصول، و روشٔ انجام امور درین معماری خوا‌هیم پرداخت.

تیم فناوری‌های تشکیل دهنده ای‌جکس عبارتند از:[۱]

کلمه و واژه ای‌جکس را برای او‌لین  طراحی سایت در مشهد  توشه Jesse James Garrett در فوریه سال ۲۰۰۵ در نوشته‌ی علمی Ajax: A New Approach to Web Applications بهره مند شد. اگرچه اسم ای‌جکس برای اولیه توشه در سال ۲۰۰۵ نوآوری شد، ولی تاریخچه اکثر فناوری‌هایی که به ای‌جکس منتهی شدند به حدود یک ده سال گذشته و ابتکارات مایکروسافت در اسکریپت‌نویسی از منش بدور بازمی‌گردد. با این حالا تاریخچه فناوری‌هایی برای بار گذاری غیرهمروند محتویات یک کاغذ اینترنت، فارغ از نیاز به بار گذاری مجدد کاغذ، به عنصرها IFRAME (که در سال ۱۹۹۶ در ورژن ۳ IE ارائه شد) و عنصرها LAYER (که در سال ۱۹۹۷ در ورژن ۴ مرورگر نت‌اسکیپ ارائه شد، البته در ورژن‌های اخیر موزیلا متروکه شده است) بازمی‌گردد. هردوی این موادتشکیل دهنده، یک ویژگی src دارا‌هستند که می تواند یک نشانی URL فرنگی را مشتمل بر شود و بنابراین در‌حالتی که کاغذ‌ای دربرگیرنده یک کد جاوااسکریپت لود شود که ورقه والد را ویرایش می‌نماید، سود‌ای مشابه ای‌جکس خوا‌هیم داشت.

اسکریپت نویسی از منش بدور مایکروسافت (یا این که MSRS که در سال ۱۹۹۸ مطرح شد) جایگزین مطلوب‌تری برای تکنیک‌های قبلی به حیث می سید. در‌این شیوه، داده‌ها به‌وسیله یک جاوا اپلت اخذ میشد، و در جهت کلاینت برقراری رابطه به‌وسیله جاوااسکریپت انجام می‌گرفت. این شیوه در ورژن‌های ۴ و بعدتر وب اکسپلورر و نت‌اسکیپ پشتیبانی میشود.

مایکروسافت در ورژنٔ ۵ وب اکسپلورر شیء XMLHttpRequest را ارائه کرده و برای اولی توشه در هات‌میل که در Microsoft Exchange Server ۲۰۰۰ ارائه شد، از این طریق با استعمال از شی XMLHttpRequest سود جست.

در غایت با تغییر تحول و تحولاتی که درین مسیر پدیدآمد و جایگزینی شیء XMLHttpRequest به جای جاوا اپلت، اینک روشی برای اسکریپ‌نویسی از رویکرد به دور متداول گردیده که آن را با تیتر ای‌جکس می شناسیم.

ولی آنچه منجر شد بعد از این برهه زمانی، یک دفعه دقت‌ها به سمت ای‌جکس جلب شود، تمرکز کمپانی گوگل بر این معماری بود. اینترنت‌وب سایت‌هایی از قبیل Google Map، جی‌میل و فهرست تولید ها گوگل پروژه‌هایی بودند که منجر شد دقت یوزرها، چه یوزرها معمولی و چه یوزرها فن‌ای، به طریق فعالیت آنان جلب شود.

ای‌جکس تحت عنوان معماری جدیدی برای اینترنت
طریق فعالیت برنامه‌های کلاسیک اینترنت چیزی مشابه این میباشد: اکثر تعاملات استفاده کننده با رابط کاربری منجر ارسال یک درخواست به سرور می گردد. سرور پردازش‌های لازم را انجام داده و بعد از آن یک کاغذ HTML به کلاینت بازمی‌گرداند. این دسته بر پایه ی انگیزه اصلی اینترنت، یعنی اجرای نقش یک رسانه برای ابرمتن میباشد. البته آنچه اینترنت را برای ابرمتن‌ها مطلوب می‌نماید، الزاماً آن را برای برنامه‌های قابل انعطاف‌افزاری نیز مطلوب نخواهد کرد[۲]. آیتم اینجاست که برنامه‌های اینترنت برای کاربرد (Application) بودن پباده سازی نشده‌اند و این سبب ساز شده است که در بخش اعظمی موردها استفاده کننده را نادیده بگیرند.

فرض فرمائید استفاده کننده میخواهد در یک مغازه الکترونیک، ویژگی ها مال بعدی را ببیند، یا این که یک محصول را به سبد خرید خویش بیفزاید. اتفاقی که می‌ افتد این میباشد که برای انجام هر مورد از این امور، زیرا نیاز میباشد با سرور رابطه برقرار شود، بایستی یک درخواست به سرور ارسال گردیده، سرور پردازش‌های لازم را انجام دهد و آن‌گاه یک برگه تحت عنوان فیض بازگرداند. استفاده کننده هم درین دربین میتواند با انگشتانش بازی نماید!

گرچه ما به صفحه های اینترنت، با همین مراحل انجام کار‌ها عادت کرده‌ایم، البته حقیقتاً طرز کلاسیک برنامه‌های اینترنت، گرچه از حیث تکنیکی مزایای اکثری دارا هستند، ولی اشتباهات عمده‌ای هم دارا‌هستند. یک کدام از عمده‌ترین خطاها صفحه ها اینترنت را می‌اقتدار همروند فعالیت کردن آن ها دانست. (یعنی همین که زمانی درخواستی از سرور داریم، ورقه اینترنت مقابلمان مسدود گردیده و می بایست چشم به راه بمانیم تا سرور کارش به پایان برسد و کاغذ‌ای تحت عنوان جواب برگرداند).


برچسب: طراحی سایت در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ تیر ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۴۱:۰۵ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)